Míľniky SELŠ

Scroll this

Je to neuveriteľné, ale je to tak – Slovenská ekumenická lesná škola je tu už pätnásť rokov. Rastieme s každou novou generáciou účastníkov. Kladieme si nové ciele, skúšame nové postupy a aktivity. No zatiaľ čo sa účastníci aj inštruktori menia, základná myšlienka ostáva stále tá istá.

1998

Nadšenci pre duchovný rozmer skautingu – Anton Horník – Haky, Štefan Fabíny – Vidymus, Fabián Novotný – Fabo a Matin Ziolkovský – Ziolko – putujú do Čiech, na Ekumenickú lesní školu.

Účastníci 1. ročníka SELŠ. Táborisko Petruška (Vyšný Slavkov), 2000.
Účastníci 1. ročníka SELŠ. Táborisko Petruška (Vyšný Slavkov), 2000.

2000

Uprostred hrubých múrov Spišskej Kapituly sa na jar roku 2000 stretávajú účastníci novej lesnej školy SELŠ na prvej Snežienke (prvá víkendová časť SELŠ). Je to rýdzo pánska záležitosť. Základné motto: Zatiahni na hlbinu. (Lk 5, 4)

2001

Pre veľký záujem zo strany dievčat sa od pôvodného zámeru chlapčenskej lesnej školy upúšťa. SELŠ je od tohoto roku koedukovaná.

2004

Po štyroch ročníkoch si dávame po prvý krát (dúfajme, že aj naposledy) pauzu. V centre pozornosti väčšiny skautov je totiž stredoeurópske jamboree Tatracor. Krátko po ňom organizujeme  v Stropkove prvé stretnutie absolventov SELŠ.

2006

S Jožkom Kunom, Zvieraťom, organizujeme Kurz skautského varenia. Je to náš prvý kurz a je nadmieru vydarený.

2007

Náš najkurzovejší rok. Máme za sebou Kurz Skautskej praxe, Kurz tvorby duchovných aktivít a Kurz lanových dráh.

2009

Získavame akreditáciu MŠ SR. Aj vďaka cenným radám inštruktorov lesnej školy Baobab.

2010

Po druhý krát sa stretávame s našimi absolventmi – spomíname, užívame si, tancujeme – oslavujeme 10. narodeniny SELŠ.

2012

Po druhýkrát (snáď už naposledy) neotvárame ročník. Do potrebného počtu 20-tich účastníkov chýbal 1. Téma celého ročníka bol Matrix – Neo na SELŠ teda svoj príbeh nerozlúskol

2013

Po pauzovacom ročníku sme začali vo veľkom. 26 účastníkov z celého Slovenska odpálkovalo vynikajúci ročník. Tím SELŠ sa v tomto roku obohatil o Gekona a Káďa.

2014

Do tímu nám prišla posila Láďo a Ariel. Začali sme ročník, na ktorý sa prihlásila väčšina účastníkov v priebehu 5 dní. Temná téma mafiánskej rodiny vyprodukovala veľa silných zážitkov.

2015

Na chate Kanné sa stretávajú desiatky absolventov lesnej školy, veď 15 rokov SELŠ je dôvod na oslavu. Tím okrášlila Veve.

2016

Po prvýkrát v histórii sa museli účastníci na SELŠ vyberať. Záujem sme mali enormný – cez 30 uchádzačov a mohli sme zobrať len 22. Do tímu sa pridala Gazdy.

2017

Zaviedli sme do celého ročníka ekumenické modlitby na večerných stretnutia. Modlitby boli rôznych náboženstiev – kresťanské, judaistické, moslimské, budhistické, indiánské a iné. Po ročníku 2014 Rybolov opäť bol na Vláre pri Trenčíne.

2018

Veľkosť tímu v tomto roku dosiahol 9 členov. Tento ročník sa pridali India z Kežmarku, Srdiečko z Košíc a Kladivo zo Spišskej Novej Vsi. Historicky najdlhšia Snežienka trvala 5 dní v krásnom Martinskom skanzene.

Tags: